David Strnad o tom, jak vypadá logistika Škoda Auto za oponou
16. května 2023

Nastínil, že všechno není tak růžové, jak se někdy může zdát. Zejména poslední tři roky ukázaly, že situace v automotive segmentu je komplikovaná, na druhou stranu to ale dává logistice možnost ukázat, jak je důležitá a skvělá, když se dělá dobře a efektivně. Automobilka se zaměří více na elektromobilitu. Vozy bude vyrábět i ve Vietnamu.
Problémy pro logistiku přibývají
Zmínil problémy s rentabilitou. V roce 2020 s covidem začaly chybět polovodiče, následně rok po roce klesal počet vyrobených vozů. Letošní rok bude rokem růstu produkce.
Automobilka vzhledem k situaci prodlužuje doby dodání zákazníkům, nový vůz je dodán cca do deseti měsíců. V zásobníku má automobilka přes 400 tisíc zakázek, má tedy co vyrábět.
Výroba čipu trvá až šest měsíců. Tato výroba je velmi složitá. Logistický proces, který je poměrně složitý, s tím také musí počítat.
Obchodní válka mezi Čínou a USA, covidová situace, blokáda Suezu, válka na Ukrajině, to vše byly či jsou problémy, které se vyskytly a na které musela i logistika reagovat.
Štíhlou logistiku střídá logistika odolná
Do Škodovky každý den do dvou českých závodů přijede 3500 kamionů. Když je plná výroba, vyrobí se 3500 vozů za den. Disponenti denně objednávají zhruba 38 tisíc kusů dílů. Každý den je vypraveno 11 vlaků s vozy. 60 procent vozů je přepravováno vlakem, zbytek nákladními vozy.
„Problémy jsou neustálé a nepřestávají. Snad brzo uvidíme světlo v tunelu. Jsou problémy s dodávkami a jejich netransparentností. Ovlivňuje nás transportní krize. Jezdí méně vlaků kvůli opravám, chybí soupravy,“ popisuje David Strnad.
Cíl SAPu: standardizace v rámci skupiny
Automobilka zvýšila skladovou kapacitu. Organizuje i letecké transporty, aby byla výroba zajištěna. Dříve se dělala štíhlá logistika, dnes se automobilka snaží o odolnou logistiku.
David Strnad mluvil o nasazení SAP S/4 HANA. Cílem je mít standardizovaný systém pro celou skupinu. Každá značka má specifika svého procesu, což bylo jedno úskalí nasazení SAPu. Projekt běží už 4 roky. Systém bude nasazen ve čtyřiceti závodech a měl by nahradit 23 stávajících starých systémů. Některé z nich jsou staré až 30 let.
Budoucnost v přepravách: umělá inteligence
David Strnad mluvil i o budoucnosti (AI 4 Transport) – nasazení umělé inteligence, která bude sbírat a vyhodnocovat veškerá data v rámci dopravy.
Vše bude řízeno právě umělou inteligencí. Řidič musí dnes na bráně odevzdávat papíry, budoucností je plně digitalizovaný proces, kdy firma bude přesně vědět, co veze a kde se náklad nachází.
Posluchači konference Trends in Automotive Logistics 2023.
Automobilka průběžně nasazuje automatizační projekty. David Strnad popsal KLT sklady. Cílem automatizace je zvýšení produktivity. Popsal i plně automatizovaný sklad baterií. Baterie firma vyrábí zhruba rok. David Strnad vysvětlil i princip automatizované nakládky kamionů.
Automatizace a digitalizace
Automobilka chce vybudovat odolnost logistiky. Z toho důvodu je nutné pracovat na automatizaci a digitalizaci. Za vším je spousta práce a problémů. „Máme složité procesy, což má vlil na délku realizace. Výzvou do roku 2025 je využívání autonomního transportního prostředku v rámci závozu hotových vozů. Budeme otevírat nové logistické centrum v blízkosti dálnice, kde budeme skladovat hotové vozy. Hodně se mluví o autonomní jízdě. S ČVUT vyvíjíme plně autonomní prostředek, který nám bude pomáhat k rozvozu hotových vozů po závodě,“ říká David Strnad.
Zmínil i další projekt: „Pracujeme na tom, že řidič bude moci z kanceláře řídit až pět vozů vybavených kamerami.“
Plně autonomní prostředek, který bude pomáhat k rozvozu hotových vozů po závodě.