Středa

2. 04. 2025

Svátek v ČR

Erika

Sviatok v SK

Zita

Kurz Kč/Eur

25.0 Kč

Kvůli pandemii stále roste zájem o rychlejší dodávky z Číny

7. ledna 2022

Současná pandemická situace nutí přepravce inovovat a rozšiřovat logistické služby. Firma PST CLC na aktuální situaci reaguje tím, že LCL zásilky, tedy kusové zásilky, z přístavu Šanghaj umožňuje přepravit nejen po moři, ale rozšířila nabídku přeprav z Číny o železniční přepravy. Tím je firma schopna zkrátit tranzitní čas zásilek do Evropy minimálně o jednu třetinu.

Klasická námořní přeprava byla u zákazníků dlouhodobě nejoblíbenějším typem přeprav zboží z Číny, protože jde o nejlevnější řešení, nicméně s nejdelší dobou přeprav. „Aktuálně dochází ke zpožděním námořních přeprav až o dva týdny. V námořní přepravě je kapacita obecně nedostatečná, nicméně tomu lze předcházet včasným knihováním lodního prostoru. Zajišťovali jsme zákazníkům pravidelný servis s odplutím každý týden, ale kvůli současné situaci vzrostla poptávka po včasném dodání, což právě železniční kontejnerové přepravy zaručují,“ specifikuje Jan Bláha, ředitel přeprav společnosti PST CLC. Kontejnery PST CLC jsou vypravovány z železniční stanice Yiwu, díky tomu je firma schopna konsolidovat zásilky z větší oblasti, nejenom z Šanghaje.

Rozšíření o nabídku železničních kontejnerových přeprav využívají zejména společnosti ze segmentu automobilového průmyslu, dále například dovozci elektroniky a součástek. „Hlavní výhodou železničních přeprav je rychlost. Navíc cenový rozdíl mezi železničními a námořními přepravami už není tak markantní, jako byl v minulosti,“ říká Jan Bláha. Doplňuje, že společnost PST CLC zajišťuje pro zákazníky kompletní servis, tedy přepravy takzvaně z domu do domu. Samozřejmostí je jak vyzvednutí zásilky u odesílatele v Číně, tak veškeré formality včetně celních, a nakonec i distribuce k adresátovi v Evropě.

Jan Bláha, ředitel přepravy společnosti PST CLC
Jan Bláha, ředitel přeprav společnosti PST CLC.

Z Číny jsou v současné době vlaky s kontejnery PST CLC vypravovány jedenkrát týdně. „ Železniční přeprava je ekologická, nicméně hraje roli i diverzifikace. Rozdělením zásilek na námořní a železniční přepravu zákazníků diverzifikovat riziko. Po železnici je tranzitní doba kratší, firma tedy od objednání dostane zboží dříve. Když je klient předzásobený a nespěchá na doručení zásilky, může ušetřit určité náklady zvolením námořní přepravy. Díky tomu můžete ušetřit skladové prostory. Ještě více než kdy dříve tedy roste tlak na efektivní plánování zásob s cílem vždy zvolit optimální přepravní řešení,“  dodává Jan Bláha.