Středa

2. 04. 2025

Svátek v ČR

Erika

Sviatok v SK

Zita

Kurz Kč/Eur

25.0 Kč

Robert Cameron, VDA - Tváří v tvář změněné realitě dodavatelského řetězce v automobilovém průmyslu

16. května 2023

Robert Cameron, Head of Production, Logistics and Aftermarket Department společnosti VDA, na konferenci Trens In Automotive Logistics 2023, hovořil na téma: „Odvážný nový svět — tváří v tvář změněné realitě dodavatelského řetězce v automobilovém průmyslu“. Uvedl, že globální dodavatelské řetězce jsou dlouhodobě pod velkým tlakem, což bylo výrazné hlavně v době covidu. Zmínil také válečný konflikt na Ukrajině, což má na supplychain také výrazný dopad.

Autonomní vozidla, propojená vozidla a elektromobilita. To jsou, jak řekl, hlavní trendy současnosti. Zmínil, že elektrifikace vyžaduje novou industrializaci. Jsou vyvíjeny baterie pro elektrovozidla, ale zároveň už je potřeba vybavovat průmyslový sektor. Proměňuje se struktura hodnoty vozů. „Hlavním zásadním prvkem pro auta budoucnosti budou baterie. Motor už nebude to zásadní,“ řekl Robert Cameron.

Problém: dostupnost surovin

Dále mluvil o problému s dostupností surovin. „Bude potřeba obrovské množství lithia. Najdeme třeba nové zdroje lithia, ložiska jsou třeba v Německu. Někde ložiska naopak nejde těžit. Nebudeme chtít doly na lithium, ale budeme je muset mít,“ uvedl Robert Cameron.

Mluvil i o polovodičích - svět polovidičovou krizi zvládl. Polovodiče jsou potřeba kvůli technologickým trendům i kvůli politickým problémům. „Dodavatelsko-odběratelské vztahy po celém světě dříve fungovaly. Každý dělal, co uměl nejlépe a dodával to na trh za ideální ceny. Dělalo se to i kvůli zachování pracovních míst. Definitivně toto dorazila pandemie a s tím související uzavírání továren a hranic, také nemožnost nebo nedostatečnost dopravy. V budoucnu k tomu dojde znovu v polovodičích, surovinách, bateriových článcích,“ konstatoval Robert Cameron.

Procesy musí být zvládnutelné

Uvedl, že jsou potřeba odborníci ve výrobě a v logistice. Za pandemie hodně lidí z těchto oborů odešlo.

„Chybí lidé v mnoha odvětvích zásadních pro transformaci. Je potřeba lidi vzdělávat v nových odvětvích, přizpůsobit procesy, například digitalizovat. Procesy budou stále více komplexnějšími a bude je potřeba řídit. A uvědomme si, že procesy bude řídit stále méně lidí. Technologie už toho hodně dokáže, ale musíme mít lidi, kteří budou danou věc umět a rozumět jí,“ říká Cameron. Lidé se musí naučit selektivní využívání světových a místních zdrojů. Společnost má skvělé produkty, skvělé logistické procesy, ale je to všechno potřeba ukazovat mladým lidem. Vše musí být nastaveno tak, aby procesy byly pro pracovníky zvladatelné.

Omyl byl myslet si, že je globalizace stabilní

A jakou největší chybu Robert Cameron udělal? Myslel si, že globalizace je stabilní a bude tu vždy, že z toho budou všichni stále těžit. To ale neplatí. 

Mohlo by vás také zajímat