Rostislav Vašek: „Konference je ideálním místem pro navazování obchodních kontaktů a získávání informací z oboru“
4. května 2023

Proč jste se rozhodli toto odbornou konferenci pořádat?
Zpočátku bylo naším cílem hlavně setkání s našimi zákazníky. Konference je pro nás ideálním místem pro navazování obchodních kontaktů a získávání informací z oboru. Na akci se tradičně potkáváme se stávajícími klienty, ale i s klienty potenciálními. Na akci nechybí ani večery se zajímavým programem, je tedy dostatek prostoru pro networking i mimo konferenční sály. To je ale jen část. Druhou důležitou částí je samotný program konference, kde zaznívá vždy to nejaktuálnější, co se v našem oboru děje.
Konference byla z hlediska programu hodně nabitá. Co vás letos nejvíce zaujalo?
Nebyl jsem úplně na všech přednáškách. Kladně hodnotím formu workshopů na Intermodálním fóru. Zaujaly mě například různé diskuze, které proběhly. Konferenci pořádáme ve spolupráci se společností První signální a tradičními spoluorganizátory Fundacja ProKolej a IntermodalNews. Jsem rád, že program zaujal hlavně návštěvníky akce.
Kolik jich na letošní ročník přišlo?
Letos jich bylo přes 240, což je téměř na hraně možností hotelu, v němž se konference ŽELEZNIČNÍ SYSTÉMY | INTERMODÁLNÍ FÓRUM konala. V loňském roce jsme měli 170 účastníků. Hodně účastníků je z oblasti intermodálu. Z České republiky a ze Slovenska přijelo zhruba třicet účastníků, zbytek účastníků byl z Polska. Letos poprvé jsme konferenci udělali s tlumočením. Osvědčilo se to. V příštím roce bychom chtěli intenzivněji oslovit český a slovenský trh. Naším cíle je posouvat konferenci stále dál.
Která nejzásadnější myšlenka z letošního programu vás nejvíce zaujala?
Zaznělo, že intermodál přestává být konkurenceschopný silničním přepravám. Ceny rostou, hlavně u carga a podobně. Důsledkem toho je, že silničním přepravy se stávají více konkurenceschopnějšími vůči železnici. Autodopravci snižovali ceny přeprav, aby udrželi leasingy. Vozy nakoupily v době, kdy inflace nebyla taková.
Silniční přepravce ale zase trápí problém s nedostatkem řidičů…
V Polsku bylo přibližně třicet tisíc Ukrajinců, kteří tam pracovali jako řidiči. Museli se vrátit do své země. Na druhou stranu: poměr přeprav, které realizovali polští dopravci na Ukrajinu, byl 80 % a 20 realizovaly ukrajinské firmy. Ale Ukrajina dostala výjimku a ten poměr se otočil. Více těchto přeprav tedy zajišťují ukrajinské firmy. Je otázkou, jak se situace bude vyvíjet dál. Každopádně nedostatek řidičů je problém. Polští řidiči nemají problém jezdit po celé Evropě, kdežto němečtí už chtějí často jezdit jen po Německu. Dochází k tomu, že polské firmy kupují firmy v Německu. Personální problém je všude. Kolegyně uvedla, že četla článek, ve kterém bylo, že polská společnost hledala řidiče, potřebovala jich 90 a přišlo jí přes 400 odpovědí. Na druhou stranu jsou firmy, které se získáním řidičů mají velký problém.
S jakými problémy se potýká železnice?
Hlavním problémem je nepropustnost. Druhým problémem je zvyšování cen. Tratě jsou nepropustné z důvodu výluk v jednotlivých zemích.
Na konferenci se mluvilo o plánování vysokorychlostních tratí…
Ano. K tomu bych jen řekl, že čím větší bude rozdíl mezi rychlostí nejrychlejšího a nejpomalejšího vlaku na jednotlivých tratí, tím propustnost tratí rychle klesá.
Prozradíte, kde se uskuteční další ročník vaší konference?
Letošní ročník konference „Systemy kolejowe / Forum Intermodalne“ hodnotíme jako velice úspěšný a začínáme připravovat další pokračování. Bude opět ve Wisłe v Polsku.
Na snímku zleva jsou zachyceni: Krystyna Śliwka, Rostislav Vašek a Magdalena Wisła (Oltis Group).