Technologické možnosti 5G: superrychlé datové sítě pro intralogistické scénáře budoucnosti
31. března 2022

Již dnes se ve výrobních halách a skladech setkáváme s poměrně autonomní manipulační technikou. Její schopnosti jsou ale v porovnání s lidmi stále nižší, protože mnoho procesů se musí ještě zaučit a není inteligentní ve všech ohledech. Mnoho dodavatelů se snaží tyto mezery vyplnit a zvyšuje inteligenci svých vozíků.
Rozšířená vize autonomně jezdící manipulační techniky
Tuto rozšířenou vizi autonomně jezdící manipulační techniky lze ovšem realizovat jen s velmi výkonnými mobilními sítěmi, aby bylo možné bezpečně, rychle a efektivně přenášet velké objemy dat. Hamburská intralogistická společnost Still, která se velmi intenzivně věnuje vývoji řešení pro logistiku a výrobu, instalovala z těchto důvodů ve své centrále v Hamburku vlastní samostatnou 5G síť.
„Podtrhujeme tím naši připravenost k inovacím, protože sítě 5G nejsou v průmyslu ještě široce rozšířené. Tato 5G síť nám na jedné straně pomůže posunout autonomně probíhající logistické procesy pro naše zákazníky na novou úroveň. Proto se již mnoho let podílíme na řadě mezinárodních výzkumných projektů, které se zabývají myšlenkou průmyslu 4.0. Na druhé straně budeme super rychlou přenosovou technikou optimalizovat naši výrobu. V budoucnu budou ve smyslu Smart Factory prostřednictvím rychlé bezdrátové komunikace hladce spolupracovat bezdrátové robotické systémy a stroje,“ popisuje Ansgar Bergmann, specialista společnosti Still pro oblast dat a zasíťování, nejdůležitější důvody pro instalace vlastní firemní 5G sítě.
5G nabízí různé technologické možnosti
Zajímavé jsou na 5G dle Ansgara Bergmanna zejména aspekty výkonu a spolehlivosti, protože se jedná o spektrum frekvencí licencované pro uživatele.
„To je zajímavé například v oblasti vnitropodnikové logistiky při napojení přepravních systémů bez řidiče. Operátor tím získává lepší podporu, než byla dosud možná s WiFi. V reálném čase tak lze koordinovat celé flotily automatizovaných vozíků a ve firemním edge cloudu spravovat řídicí data a data o trasách,“ říká expert. Další možnosti použití jsou v oblastech robotiky, spolupráce stroje a člověka a obrazového rozpoznávání okolí.
V intralogistice je možná řada nových scénářů
Citelnou podporu získají díky technologii 5G i projekty průmyslu 4.0. Optimalizuje se tak krok od klasického k plně automatizovanému systému, protože průmysl 4.0 se opírá především o datově technické procesy, a právě ty 5G podporuje.
Technologie 5G dále umožňuje pokrok u všech systémů a produktů v oblasti automatizace, procesní transparentnosti, pay per use, prediktivní údržby nebo poradenství.
Výzkumné projekty pro logistické procesy budoucnosti
Společnost STILL chce již brzy uvést do reálné technologie nové vize strojového učení, které umožní toto navýšení datových přenosů. Hamburská společnost se proto podílí na řadě mezinárodních výzkumných projektů, například na projektu ARIBIC. Cílem je lepší využití dat, která nashromáždí přepravní vozíky bez obsluhy (FTF) všemi svými senzory a kamerami během jízdy skladem. Vznikne tak například digitální dvojče okolí, které zpracovává relevantní informace v reálném čase.
„U těchto procesů se generují enormní objemy dat, která se musí přenést velmi vysokou rychlostí. Bez naší nové datové sítě 5G nejsou některé funkce vůbec možné. Dosavadní technologie jsou zpravidla velmi náchylné k poruchám, což nám komplikuje práci,“ říká Ansgar Bergmann.
Nový vlajkový projekt CampusOS
Teprve před několika týdny, na začátku roku 2022, byl zahájen vlajkový projekt CampusOS, který získá v následujících třech letech podporu od spolkového ministerstva hospodářství ve výši 18,1 milionů eur. Cílem je vybudovat modulární ekosystém pro otevřené firemní 5G sítě na bázi rádiových technologií a interoperabilních síťových komponent. To má přispět k posílení digitální suverenity německých společností. U průmyslových partnerů se v regulérním provozu bude provádět evaluace různých scénářů. Mezi nimi je samozřejmě i Still. V hamburské technologické společnosti se bude testovat a vyhodnocovat nelatentní a resilientní řízení vozíků a přenos videí s velmi vysokými přenosovými výkony.
Ansgar Bergmann dodává: „Tím projde naše nová síť 5G svou první zatěžkávací zkouškou a bude testována prostřednictvím dalších řešení. Jsem si zcela jistý, že náš systém zvládne tento úkol hladce. STILL tím může navíc v této technologické oblasti rozvíjet poradenství pro zákazníky.“